Nagrobki

Konstrukcja standardowego nagrobka

Najważniejszymi elementami składowymi nagrobka granitowego są: podkłady, rama, płyta, cokół, głowica, krzyż.

Podkłady - elementy wykonane ze zbrojonego betonu, na nich opiera się konstrukcja nagrobka, zapewniają mu niezbędną stabilność, są niewidoczne gdyż znajdują się pod powierzchnią gruntu.

Rama - boczne ścianki nagrobka, tworzą konstrukcję w kształcie prostokąta, na której opierają się najważniejsze elementy składowe nagrobka, decydujące o jego wyglądzie - płyta i głowica. Wykonane są z polerowanego granitu.

Płyta - jej standardowa grubość to 5 cm, długość od 150 do 190 cm, szerokość od 80 cm (pojedynczy nagrobek) do 170 cm (podwójny nagrobek). Płyta jest polerowana, co zapewnia jej piękny połysk i wydobywa z kamienia jego naturalne piękno. Płyta może być jednolita, stosowane są również płyty podwójne łamane - jedna z płyt umieszczona jest nieco wyżej od drugiej. Jej krawędzie mogą być półokrągłe, fazowane lub w inny sposób obrabiane, zależnie od zamówienia. Na wierzchu płyty lub na jej ściankach bocznych mogą być wykuwane napisy, jeśli nagrobek nie ma mieć głowicy to umieszcza się tu dane zmarłego, daty narodzin i śmierci, można wykuć zdjęcia, krzyż. Elementami zdobiącymi płytę mogą być wazony, lampiony, misy, kule, kamienne księgi.

Cokół - element ten nie zawsze jest stosowany, jest częścią składową nagrobka łączącą płytę z głowicą, o wymiarach zazwyczaj 80 na 20 cm, wysokość zależnie od zamówienia. Jego kształt może być różny - może być prostokątny, półokrągły, falisty, itp. zależnie od zamówienia. Na ścianach bocznych można umieszczać napisy.

Głowica - najważniejszy element składowy nagrobka. Na tej pionowo lub pod kątem ustawionej płycie umieszczone są zazwyczaj imię i nazwisko zmarłego, daty jego narodzin i śmierci, napisy o treści religijnej. Napisy wykonywane są za pomocą różnych technik. Litery mogą być wykute ręcznie - są wtedy głębokie, ale ich krawędzie są chropowate. Mogą też być piaskowane, czyli wykute maszynowo - litery są płytsze, ale ich krawędzie są równe. Litery wykuwane można pokrywać złotem, srebrem, można zabarwiać na różne kolory - najczęściej na czarno lub biało. Napisy na głowicy mogą być również wykonane z liter mosiężnych - najbardziej efektownych, ale i najdroższych. Wymiary głowicy mogą być różne - jej grubość to zazwyczaj od 5 do 8 cm, wysokość - około 70 cm, szerokość - od 50 do 90 cm. Kształt może być dowolny - prostokątny, falowany, owalny, w kształcie serca, łzy, itp. Dodatkowymi elementami umieszczanymi na głowicy mogą być zdjęcia zmarłego wykuwane ręcznie lub komputerowo, zdjęcia porcelanowe, wizerunki świętych, krzyż - wykuty lub mosiężny.

Krzyż - w przypadku gdy głowica nie zajmuje całej szerokości płyty, obok niej umieszczany jest kamienny krzyż. Jego wymiary i rodzaj - może być pojedynczy, podwójny, potrójny - uzależnione są od zamówienia. Obok głowicy mogą być umieszczane również rzeźby lub figurki gipsowe.

Nagrobek może być otoczony krawężnikami, rabatkami lastrykowymi lub granitowymi - wykonanymi z kostki granitowej o dowolnej barwie, polbrukiem - jasnym, ciemnym, czerwonym.

Przykładowe rodzaje granitu, z którego można wykonać nagrobki w naszej firmie:
African Red, Amadeusz, Balmoral, Baltic Green, Baltic Brown, Belfast, Bianco Imperial, Bianci Rafaello, Bohus, Forest Green, Halandia, Hassan Green, Indiana Black, Impala, Lablador, Oliv Green, Orion, Silva Grey, Strzegom, Szwed, Vanga, Verde Bahia.